به گزارش روابط عمومی فرمانداری ابرکوه به نقل از خبرنگار مهر، از ساعاتی قبل مردم ابرکوه خود را به مسجد بیرون، مسجدی کوچک که به عنوان منزلگاه امام رضا(ع) در سفر تاریخی ایشان به خراسان شناخته می شود، رسانده اند.

در طی مسیر خیابانی که به این محل منتهی می شود، بنرهایی توسط هیئت‌هاي مذهبی شهرستان برای خوشامدگویی نصب شده و خیابان آب و جارو شده است.

ابرکوه اولین شهرستان کشور به عنوان میزبان افتتاحیه برنامه ها است

در کنار مسجد بیرون و در جوار مسجدی که خود به شکل خیمه به یاد خیمه امام هشتم بنا شده، خیمه ای برای حضور بانوان و جلوگیری از تابش خورشید نصب کرده اند و آقایان نیز تلاش می کنند خود را وارد محیط کوچک و دلربای منزلگاه کنند که سقف حیاط آن را پوشانده اند.

خادمان هیئات مذهبی با پوشیدن لباس های خادمی مردم را راهنمایی می کنند و کام مردم با شیرینی و شربت، شيرين می شود.

گرما بیداد می کند ولی مشتاقان از محل دل نمی کنند و این خواسته مانند همیشه در دیدگان آنها حرف روز است که این محل مقدس نیاز به توسعه دارد.

صدای نقاره زن ها و صلوات خاصه امام رضا(ع) فضایی معنوی را در این محیط ایجاد کرده و بسیاری از حاضران شدت گرما را از یاد برده اند.

رئیس اداره فرهنگ ارشاد اسلامی ابرکوه که میزبان مردم در این مراسم است، با اشاره به حضور امام هشتم همچنین ولی فقیه زمان در شهرستان ابرکوه آن را جزو افتخارات شهرستان می خواند.

جواد عادل همچنین از کسانی که برای برگزاری این مراسم که برای اولین بار در یک شهرستان کشور برگزار می شود، اداره وی را یاری داده اند همچنین حضور مردم، تشکر کرد.

از پتانسیل مذهبی شهرستان ابرکوه بهره برداری شود

حرف دل مردم را امام جمعه شهرستان در سخنان خود بیان می کند: مردم تلاش می کنند در هر موقعیتی که در این زمینه ایجاد می شود عشق و علاقه خود به آن حضرت را با حضور در این محل به نمایش بگذارند و این وظیفه مسئولان

است که فراهم کننده مقدمات حضور عاشقان ولایت در این مکان باشند.

حجت الاسلام سید ابراهیم حسینی افزود: ابرکوه می تواند با بهره گیری از این پتانسیل ارزشمند و تلاش مسئولان برای شناساندن این مکان به دیگر مردم کشور، جلوه ای دیگر به خود و استان یزد بدهد.

سالروز ورود امام رضا(ع) به ابرکوه به عنوان آغاز هفته فرهنگ رضوی انتخاب می شود

مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد نیز در سخنان خود به کاری که امروز شروع شده است، اشاره کرد و گفت: با تجربه ای که در مورد برگزاری جشنواره خوشنویسی رضوی داشتیم و نیاز به برنامه ای فراگیر برای مشارکت آحاد مردم،

تلاش هایی را با همکاری همکاران شروع کردیم و نتیجه آن اجرای برنامه های هفته فرهنگ رضوی برای اولین بار در استان یزد است.

بهرام عبدالحسینی با اشاره به محیطی که امروز در ابرکوه برنامه ها در آن اجرا می شود، گفت: تلاش می کنیم در آینده سالروز ورود امام رضا به شهرستان ابرکوه را به عنوان مبدأ شروع هفته فرهنگ رضوی در استان یزد قرار دهیم.

وی همچنین برنامه های دیگر شهرستان های استان یزد در این هفته را نیز متنوع اعلام کرد.

دل بسته ام دوباره به احسان چشمهات

شاعر برجسته ابرکوه و استان یزد در این لحظه از طریق ارتباط تلفنی از جوار بارگاه قدسی امام هشتم دلها را به سوی این حرم الهی می برد.

احمدرضا قدیریان از جایی که زبان کمتر قادر به سخن است و دلها، جای زبان را گرفته اند با زبان دل، شعری از سروده های خود را می خواند که با اشک شوق جمعیت همراه می شود.

دل بسته ام دوباره به احسان چشمهات

دست تخیل من و دامان چشمهات

این دل کبوترانه ندارد سر سفر

زیرا نشسته بر لب ایوان چشمهات

لبخند تو اجازه دهد،‌ باز می کنم

یک پنجره به سمت خیابان چشمهات

شب، سرمه هدیه می برد از خاک توسیت

خورشید می دمد زخراسان چشمهات

ای کاش می شدند شراب و نمی شدند

انگورهای حادثه مهمان چشمهات

هر چند دل نمی کنم از سایه سار تو

مانند آهوان پریشان چشمهات

اما به رسم بدرقه بگذار بگذرم

از زیر آب و آینه قرآن چشمهات

کافی است تا طلب کنی احساس و واژه را

تا باز هم شوند غزل خوان چشمهات

لزوم توجه پژوهشی به سفر امام هشتم به ایران

استاندار یزد نیز در این مراسم از لزوم پژوهش در مورد سفر تاریخی امام رضا(ع) سخن گفت.

محمدرضا فلاح زاده اظهار داشت: برای گسترش فرهنگ رضوی باید پژوهش های کاملتری در مورد این سفر تاریخی و دستاوردهای معنوی آن انجام شود.

وی افزود: توجه بیشتر به قدمگاه های این مسیر و مساجد همچنین احداث موزه های مرتبط و ایجاد بزرگراه در مسیر حرکت امام که بخش کوچکی از آن اجرایی شده است باید در دستور کار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و آستان قدس

رضوی قرار گیرد.

در گوشه ای از مسجد بیرون نیز خوشنویسان ابرکوهی در حال خلق تابلوهایی زیبا با مضمون رضوی بودند که به برخی از میهمانان این مراسم هدیه شد.

پایان بخش مراسم نیز سرود زیبای کودکان عضو کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شماره یک ابرکوه بود که دلها را بار دیگر از منزلگاه امام رضا(ع) به سوی حرم نورانی آن حضرت سوق داد و اشک بدرقه عاشقان رضوی از این مکان شد.

در عصر امروز و تا پاسی از شب برنامه های دیگری نیز در قالب برنامه های هفته فرهنگ رضوی در استان یزد در ابرکوه اجرا می شود که از جمله آنها می توان به برگزاری برنامه های فرهنگی در پارک بانوان و همچنین شب شعر رضوی اشاره کرد.

-------------

گزارش: رحیم میرعظیم