ظرفیت‌های گردشگری ابرکوه باید فعال شود

فرماندار ابرکوه گفت: در شهرستان ابرکوه به عنوان مرکز مثلث گردشگری یزد، اصفهان و فارس، ظرفیت‌های بسیاری وجود دارد که البته فعال نیست و باید با مشارکت بخش خصوصی فعال شود.

 

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ابرکوه به نقل از خبرنگار مهر، محمدهادی زارع زاده، صبح سه شنبه در نشست خبری که در استانداری یزد برگزار شد، با بیان اینکه امور مشارکتی در شهرستان ابرکوه بسیار قوی انجام می شود، اظهار داشت: مردم ابرکوه همواره در همه صحنه ها پای کار هستند و این امر سبب شده تا حتی در بحران‌ها کمتر آسیب‌ها متوجه ابرکوه شود که نمونه آن سیل مردادماه امسال بود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره پروژه های دهه فجر امسال بیان کرد: امسال در شهرستان ابرکوه ۲۵ پروژه با اعتباری بالغ بر ۲۹۰ میلیارد تومان افتتاح و بهره‌برداری می‌شود.

زارع زاده با بیان اینکه در تقسیم اعتبارات استانی ۱۴۰۱، شهرستان‌های کمتر برخوردار بهتر از سال‌های قبل دیده شده‌اند، افزود: در بودجه امسال، رتبه اعتباری ابرکوه بعد از شهرستان یزد قرار گرفته است.

اولین آثار ثبت شده در فهرست میراث فرهنگی استان یزد مربوط به ابرکوه است

فرماندار ابرکوه در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به سئوال مهر در مورد وضعیت گردشگری این شهرستان با وجود آثار مهم تاریخی نظیر سرو ۴۵۰۰ ساله ابرکوه، گنبد عالی، خانه آقازاده و .... بیان کرد: سه اثر تاریخی ابرکوه، اولین آثار ثبت شده ملی در فهرست میراث فرهنگی استان یزد هستند.

وی اظهار داشت: این آثار شامل گنبد عالی، مدرسه نظامیه و مسجد جامع ابرکوه است و علاوه بر آن، قدمت این شهرستان به گونه ای است که رهبری در سفر به ابرکوه در دی ماه سال ۸۶، از ابرکوه به عنوان شهری باستانی و کهن یاد کردند.

زارع زاده با بیان اینکه ابرکوه به لحاظ زیرساخت‌های گردشگری مشکلات بسیاری داشت، عنوان کرد: اکنون دو هتل سنتی و ۵۰ بومگردی در این شهرستان راه اندازی شده و علاوه بر آن، چند پروژه کلان نظیر دهکده گردشگری تیجرد در حال احداث است و در روستاهای مختلف نیز ظرفیت های گردشگری ارتقاء یافته است.

محیط زیست به عنوان متولی سرو ابرکوه به وضعیت آن رسیدگی کند

فرماندار ابرکوه اظهار داشت: سرو ابرکوه نیز کمی ناخوش احوال است و نیاز به رسیدگی دارد اما خوشبختانه از چند سال پیش، متولی آن مشخص شده و اکنون محیط زیست، متولی رسیدگی به این موجود زنده کهنسال است.

وی در مورد حضور گردشگران نیز بیان کرد: متاسفانه مسافران ابرکوه اغلب عبوری هستند و اسکان چندانی در این شهرستان نداریم اما با تورهای گردشگری برای اقامت مسافران رایزنی‌هایی انجام شده که امیدواریم به نتایج خوبی برسد.

زارع زاده عنوان کر: ظرفیت‌های گردشگری ابرکوه بسیار است اما این ظرفیت‌ها باید فعال شود.

فرماندار ابرکوه در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: قرار بود یک مجتمع آبرسانی روستایی در شهرستان ابرکوه توسط قرارگاه امام حسن(ع) راه اندازی شود که به دلایلی متوقف شد اما فردا به مناسبت دهه فجر، با حضور فرمانده سپاه الغدیر با اعتبار ۴۴ میلیارد تومان، دوباره از سر گرفته می شود.

وی در این نشست همچنین به تشریح وضعیت واگذاری خانه های سیل زدگان آذرماه سال گذشته در ابرکوه پرداخت.