شناسه : 146284948

9.8 میلیون مترمکعب آب با خاموشی چاه‌ها در ابرکوه صرفه‌جویی شد


میلیون مترمکعب آب با خاموشی چاه‌ها در ابرکوه صرفه‌جویی شد رئیس شورای حفاظت منابع آب شهرستان ابرکوه گفت: در طرح نخست 30 روزه خاموشی 648 حلقه چاه کشاورزی که با همکاری بهره‌برداران و نهادهای مسئول انجام شد، 9.8میلیون مترمکعب این ماده حیاتی با ارزش اقتصادی بالا صرفه‌جویی شد.

 

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ابرکوه ، محمدکاظمی نسب ، روز شنبه در گفت‌وگو با ایرنا زمان اجرای نخستین مرحله خاموشی چاه‌ها را از 26 آبان تا 26 آذر ذکر کرد.
وی با اشاره به اجرای مرحله دوم طرح یادشده از 11بهمن‌ماه به مدت 30 روز پیش‌بینی کرد درمجموع میزان صرفه‌جویی آب در سال جاری به بیش از 20 میلیون مترمکعب برسد.
فرماندار ابرکوه با اشاره به افت سطح آب‌های زیرزمینی دشت ابرکوه ، ادامه داد: در سال زراعی 97 - 96 با خاموشی چاه‌های کشاورزی شهرستان 16.7 میلیون مترمکعب آب صرفه‌جویی شد.
وی از همراهی کشاورزان، جهاد کشاورزی ، اداره‌های توزیع برق ، حفاظت محیط‌زیست و اعضای شورای حفاظت منابع آب در اجرای طرح قدردانی کرد.
کاظمی نسب تصریح کرد: در اجرای طرح مدیریت برداشت آب که مصوبه شورای حفاظت آب است، با توجه به شرایط کم‌آبی و تبعات 2 دهه خشکسالی، به دلیل برداشت‌های بی‌رویه و غیراصولی از منابع آب‌های زیرزمینی موجب افت شدید سطح آب‌شده است .
کاظمی نسب یادآور شد : از سال 93 با اجرای طرح‌های آبیاری نوین و تغییر الگوی کشت و در سال 95 با اجرای طرح خاموشی 30 روزه و درسال 1396با طرح خاموشی 45 روزه و امسال با طرح خاموشی 60 روزه چاه‌ها ، مصرف آب کشاورزی در منطقه مدیریت خواهد شد.
منابع آبی ابرکوه از طریق حوزه آبریز شمال فارس تامین می شود، به دلیل برداشت بی رویه و فعالیت چاه های غیرمجاز از سوی کشاورزان این استان همسایه یزد موجب کاهش آبدهی منابع آبی منطقه شد.
به همین دلیل حرکت آب های شور منطقه به سمت آب های شیرین موجب افت کیفیت این ماده شده است و این خطر چاه ها و قنات های منطقه را تهدید می کند.
سالانه 150 میلیون مترمکعب از منابع آب‌های زیرزمینی دشت ابرکوه برداشت می‌شود که 84 درصد آن در بخش کشاورزی و بقیه صرف شرب، بهداشت و صنعت می‌شود .
سطح زیر کشت محصول زراعی و باغی شهرستان ابرکوه 15 هزار هکتار است که سالانه 190 هزار تن محصول کشاورزی و دامی در این شهرستان تولید می‌شود .