شناسه : 144610368

گراميداشت سالروز ورود امام رضا(ع) به شهر ابركوه


مردم ابرکوه 17 آبان که روز ابرکوه نیز نام گذاری شده است ، عصر روز پنجشنبه با برگزاری آئین عزاداری وسوگواری درسالروز شهادت امام رضا (ع) که سالروز ورود آن امام همام در سال 195 هجری به ابرکوه است ، گرامی داشتند.

 

به گزارش روابط عمومي فرمانداري ابركوه و به نقل پايگاه 15 دي " همزمان با یکهزارو دویست و دومین سالروز ورود امام هشتم شیعیان (ع) درسفر مدینه تا مرو و گذر از ابرکوه، کاروانی نمادین با تجهیزات و امکانات آن زمان و نیز جمعی از اصحاب و همراهان آن حضرت ، به صورت سنتی از میدان امام حسین (ع) حرکت و پس از عبور از خیابان ها و گذر از بافت قدیم وارد مسجد بیرون محل بیتوته آن امام رئوف شدند.

عاشقان آن حضرت در سالروز شهادت امام رضا  (ع) با آیین زنجیر زنی ، سینه زنی و چاووش خوانی با ورود نمادین شبه کاروان امام رضا (ع)، جانانه از آن استقبال کردند.

دلبختگان آن حضرت با ذکر صلوات خاصه امام رضا(ع) ، زمزمه کنان صحنه های به یاد ماندنی خلق و فضای شهر را بار دیگر با ورود این کاروان معطرکردند.

براساس این گزارش دوربین های فیلمبرداری ، عکاسی و تلفن های همراه مردم و همچنین خبرنگاران لحظه به لحظه این مراسم روحانی را به تصویر کشیدند.

در این آیین که امام جمعه موقت ابرکوه ، معاون سیاسی امنیتی فرماندار ، جمعی از خدام حرم مطهر امام رضا (ع) ، جمعی از مسئولان و قشرهای مختلف مردم حضور داشتند، یکی از مداحان اهل بیت (ع) به مناسبت سالروز شهادت امام (ع) به مدیحه سرایی و عزاداری پرداخت .

بنا به گزارش هیات مکتب الرضا (ع) ابرکوه ، بنیاد پژوهش های آستان قدس رضوی، در گزارشی به این هیات اعلام کرده است که ۱۷ آبان سال ۱۹۵ هجری شمسی به عنوان تبرک قدوم امام رضا (ع) به ابرکوه است.

مردم ابرکوه برای پانزدهمین سال پیاپی در آیین با شکوهی خاطره استقبال سالروز ورود علی ابن موسی الرضا(ع) را به صورت نمادین گرامی داشتند.

مسجد بیرون ابرکوه ، منزلگاه امام رضا(ع)، یکی از جاذبه های تاریخی که با شماره ۲۱۷۰ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است .