شناسه : 610725

مستند زردآلوی ابرکوه در دست ساخت است


تهیه‌کننده مستند کویر سبز در دهستان فراغه ابرکوه در اين باره اظهار داشت: مستند کویر سبز با موضوع فعالیت‌های خاص کشاورزی استان یزد در 13 قسمت در دست ساخت است.

سید محسن شمس‌الدینی افزود: این مستند با تلاش گروه مستند شبکه استانی یزد ساخته شده و در شبکه استانی و شبکه‌های مختلف سراسری پخش می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: یکی از قسمت‌های این مستند به زردآلوی ابرکوه می‌پردازد و هم‌اکنون در حال تهیه مراحل مختلف تولید زردآلو اعم از کشت بذر، تولید نهال و ... در دهستان فراغه این شهرستان هستیم.

وی برخی دیگر از قسمت‌های این مستند را پیرامون گل لیلیوم، لیزیانتوس، ماهی خاویار و نخل اعلام کرد.

ابرکوه یکی از قطب‌های کشاورزی استان یزد به شمار می‌رود و در تولید بسیاری از محصولات باغی و زراعی نه‌ تنها در استان بلکه در کشور حرف اول را می‌زند و زردآلوی ابرکوه از جمله این محصولات است.

زردآلوی ابرکوه به واسطه زودرس بودن و مرغوبیت از شهرت جهانی برخوردار است و علاوه بر عرضه در بازارهای داخلی، طی چند سال گذشته به بازارهای خارجی نیز صادر شده است و با توجه به استقبال بسیار بالای مردم از این محصول و کمبود زردآلو در سایر نقاط کشور، این محصول توانسته است در بازارهای داخلی و خارجی فروش خوبی داشته باشد.

هم‌اکنون هزار و 200 هکتار از مجموع 4هزار و 700 هکتار اراضی باغی ابرکوه به کشت این محصول اختصاص یافته و به طور متوسط از هر هکتار 15 تن زردآلو برداشت می‌شود.

میزان برداشت این محصول در برخی مزارع به 30 تن در هر هکتار نیز می‌رسد.

خشکسالی به ویژه در چند سال گذشته آسیب‌های بسیاری را متوجه باغداران و باغات زردآلوی این شهرستان کرده است.