شناسه : 157201290

مراسم گرامیداشت پدر ادبیات کودک و نوجوان ایران


معاون سیاسی فرماندار به مناسبت روز در گذشت مهدی آذر یزدی و روز ادبیات کودکان و نوجوانان از کانون پرورش و فکری شماره 2 بازدید کردند .

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ابرکوه ؛ دیروز عصر علی اکبر اسحاقی معاون سیاسی فرماندار به مناسبت ١٨ تیر روز درگذشت مهدی آذر یزدی نویسنده ی کودک و نوجوان که به عنوان روز ادبیات کودکان و نوجوانان در تقویم رسمی کشور ثبت شده است از کانون پرورش و فکری  شماره 2 بازدید کرد. 

علی اکبر اسحاقی در مورد اهداف ادبیات کودک و نوجوان، شخصیت «مهدی آذر یزدی» را معرفی کرد و از تلاش‌های او در بازنویسی داستان‌های متون کهن در هشت جلد با هدف آشنا و مأنوس کردن کودکان و نوجوانان با گنجینه‌های ادبی ایران، سخن گفت.

لازم به ذکر است مهدی آذر یزدی نویسنده ی کودک و نوجوان اهل خرمشاه ایران بود. او اولین نویسنده‌ای است که در ایران به فکر نوشتن داستان برای کودکان و نوجوانان افتاد به همین دلیل است که عنوان «پدر ادبیات کودک و نوجوان ایران» را به او داده‌اند.همچنین به خاطر آثار ارزشمند او در حوزه کتاب کودک، روز درگذشت او به نام روز ملی ادبیات کودک و نوجوان نام‌گذاری شده‌است.

معروف‌ترین اثر او مجموعهٔ «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» نام دارد. او جایزه ی یونسکو و نیز جایزه ی سلطنتی کتاب سال را پیش از انقلاب ۱۳۵۷ دریافت کرده بود و سه کتاب او توسط شورای کتاب کودک به‌عنوان کتاب برگزیده ی سال انتخاب شد.