شناسه : 618783
شروع عمليات مرمتي آرامگاه عزيزالدين نسفي شهرستان ابرکوه

عمليات مرمتي و بازسازي تزئينات وگچبري‌هاي داخل آرامگاه عزيزالدين نسفي شهرستان ابرکوه آغاز شد


به گزارش روابط عمومي اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان يزد "محمدعلي اكرمي" گفت: آرامگاه عزيزالدين نسفي يكي ازبناهاي تاريخي- فرهنگي شهرستان ابركوه است که در دورة سلجوقيان در قرن پنجم وششم هجري بنا شده است.
شروع عمليات مرمتي آرامگاه عزيزالدين نسفي شهرستان ابرکوه

عمليات مرمتي و بازسازي تزئينات وگچبري‌هاي داخل آرامگاه عزيزالدين نسفي شهرستان ابرکوه آغاز شد.

به گزارش روابط عمومي اداره کل ميراث فرهنگي،به نقل از سرپرستی یزد صنايع دستي و گردشگري استان يزد "محمدعلي اكرمي" گفت: آرامگاه عزيزالدين نسفي يكي ازبناهاي تاريخي- فرهنگي شهرستان ابركوه است که در دورة سلجوقيان در قرن پنجم وششم هجري بنا شده است.

مسئول اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري ابرکوه با اشاره به اينکه کار مرمت تزئينات و گچبري‌هاي داخل آرامگاه عزيزالدين نسفي با اعتباري بالغ بر200 ميليون ريال آغاز گرديده، افزود: اين آرامگاه داراي محراب گچبري بسيار زيبا و قابل توجهي مشتمل بر گل و بوته‌هاي اسليمي و ريزه‌كاري‌هاي بسيار عالي گچبري و با كتيبه‌اي با خطوط كوفي و نسخ به شيوة گچبري است كه با محراب و كتيبه‌هاي مزين گنبد علويان در همدان و مدرسه حيدريه قزوين و مسجدجامع ورامين و مقبرة پيربكران در اصفهان همطراز و قابل قياس مي‌باشد.

"اکرمي" ازجمله موارد مرمتي و بازسازي اين بنا را پاکسازي نقاشي‌هاي داخل بنا، تثبيت گچبري‌هاي محراب، تميزکاري گچبريها، بازسازي بخشهاي فروريخته محراب و... برشمرد.

لازم به ذکراست: بناي مذکور درسال1313 هجري شمسي به شماره 205 در فهرست آثارملي ايران به ثبت رسيده است.

 

منبع: یزد فردا