شناسه : 811651
سخنان رهبر انقلاب در آستانه ماه محرم

سخنان رهبر انقلاب در آستانه ماه محرم


حضرت آيت الله خامنه اي رهبر انقلاب اسلامي ديروز در آستانه ماه محرم در ديدار هزاران نفر از طلاب روحانيون فضلا اساتيد حوزه هاي علميه و جمعي از ائمه جماعات مساجد تهران در سخنان بسيار مهمي تبليغ صحيح را ايجاد روشنگري و شاخص سازي در جامعه بخصوص در دوران فتنه دانستند و با اشاره به قضاياي بعد از انتخابات بويژه اقدام اخير دشمنان ملت ايران در اهانت به امام راحل (ره ) از حضور آگاهانه مردم در صحنه قدرداني و همه آحاد مردم بويژه دانشجويان را به آرامش دعوت و خاطرنشان كردند :
سخنان رهبر انقلاب در آستانه ماه محرم
اين بناي استوار كه هندسه آن الهي است و بناي آنهم با دست يك مرد الهي پايه ريزي شده و بقاي آن نيز به پشتوانه يك ملت الهي است استوار خواهد ماند و مخالفان آن به اهداف خود نخواهند رسيد.
حضرت آيت الله خامنه اي در تبيين نقش تبليغ و روشنگري صحيح در دوران فتنه به قضاياي بعد از انتخابات اشاره كردند و افزودند : بعد از انتخابات متاسفانه عده اي قانون شكني و ايجاد اغتشاش كردند و زمينه اي را به وجود آوردند كه دشمن مايوس و نااميد جان بگيرد و آنقدر جسارت پيدا بكند كه در مقابل چشم انبوه دانشجويان علاقه مند به امام انقلاب و نظام اسلامي به امام (ره ) اهانت كند.
ايشان خاطرنشان كردند : اين اهانت بزرگ نتيجه آن قانون شكني ها و دل خوش كردن به تشويق هاي رسانه هاي بيگانه بود و حالا كه اين خطاها و كارهاي اشتباه انجام شده براي پنهان كردن آن به فلسفه بافي و استدلال تراشي روي آورده اند.
رهبر انقلاب اسلامي اينگونه فلسفه بافي ها بعد از خطاهاي مكرر را عامل اصلي فتنه و غبارآلود شدن فضا دانستند و تاكيد كردند : عده اي با شعار طرفداري از قانون عمل خلاف قانون انجام مي دهند اين عده شعار طرفداري از امام مي دهند اما كاري مي كنند كه نسبت به امام (ره ) چنين گناه بزرگي انجام شود و دشمنان با خوشحالي براساس اين اقدامات تحليل كنند و بعد هم برضد مصالح ملي و ملت ايران تصميم بگيرند. مشكل اصلي همين حرف ها و عمل هاي فريبكارانه و غبارآلودگي فضا است .
حضرت آيت الله خامنه اي افزودند : آن كسي كه براي اسلام انقلاب و امام كار مي كند به محض اينكه ببيند حرف و حركت او موجب ايجاد جهت گيري بر ضد اصول شده بلافاصله متنبه مي شود و مسير خود را اصلاح مي كند. اما چرا اين آقايان متنبه نمي شوند.
ايشان خاطرنشان كردند : وقتي از اصلي ترين شعار جمهوري اسلامي يعني استقلال آزادي جمهوري اسلامي اسلام آن حذف مي شود آقايان بايد به خود بيايند و بفهمند كه راه غلطي را مي روند وقتي در روز قدس كه اساس آن براي دفاع از فلسطين و مقابله با رژيم صهيونيستي است به نفع رژيم غاصب و برضد فلسطين شعار داده مي شود بايد متنبه شوند و تبري خود را از اين جريان اعلام كنند.
رهبر انقلاب اسلامي افزودند : چرا هنگامي كه سران ظلم و استكبار كه مظهر آن آمريكا فرانسه و انگليس است از آنها حمايت مي كنند متنبه نمي شوند. چرا هنگامي كه افراد فاسد فراري و سلطنت طلب و توده اي از آنها حمايت مي كنند به خود نمي آيند و متوجه نمي شوند كه مسير آنها غلط و اشتباه است
حضرت آيت الله خامنه اي تاكيد كردند : چشم خود را باز كنيد و از اين جريان تبري بجوييد. آيا مي شود به بهانه عقلانيت اين حقايق روشن را ناديده گرفت . ناديده گرفتن اين حقايق درست نقطه مقابل عقل است .
ايشان خاطرنشان كردند : عقل حكم مي كند در قضيه اهانت به امام (ره ) بجاي آنكه منكر اصل قضيه شويد اهانت را محكوم كنيد و بالاتر از آن به حقيقت و عمق اين اقدام پي ببريد و متوجه شويد كه دشمن كجا را هدف گرفته و بدنبال چيست .
رهبر انقلاب اسلامي افزودند : اين برادران سابق ما كه اسم و رسم خود را مديون انقلاب اسلامي هستند چرا به خود نمي آيند و چرا نمي بينند كه دشمنان انقلاب و امام چگونه از سخنان و اقدامات آنان خوشحالند و كف و سوت مي زنند و عكس آنان را سردست گرفته اند.
حضرت آيت الله خامنه اي با تاكيد بر اينكه انتخابات براساس قانون انجام و تمام شد و اشكالي هم بر آن وارد نبود خاطرنشان كردند : پايبندي به قانون اقتضا مي كند كه اگر رئيس جمهور منتخب را هم قبول نداشته باشيم اما در مقابل قانون خاضع باشيم و به آن احترام بگذاريم .
ايشان با اشاره به جدايي برخي ياران امام و انقلاب در دوران امام و زاويه پيدا كردن آنان با امام (ره ) و مطرود شدنشان افزودند : اين مسائل بايد براي همه ما عبرت باشد البته من همانگونه كه در نماز جمعه گفتم قائل به جذب حداكثري و دفع حداقلي هستم ولي برخي افراد ظاهرا خودشان اصرار بر فاصله گرفتن از نظام و طرد شدن دارند.
رهبر انقلاب اسلامي عده قليلي را كه بواسطه سخنان و حركات برخي افراد جسارت پيدا كرده و در مقابل نظام ايستاده اند در برابر عظمت ملت ايران صفر دانستند و تاكيد كردند : اين نظام نظام الهي است و در طول سي سال گذشته خداوند متعال بارها لطف و حمايت خود را در حق نظام اسلامي نشان داده است و اگر ما با خدا باشيم قطعا خدا هم با ما خواهد بود.
حضرت آيت الله خامنه اي خاطرنشان كردند : مطمئنا دشمنان نظام اسلامي و جهانخواراني كه مي خواهند با منطق هاي مغلوط بر دنيا مسلط شوند از اين ملت و ملت هاي مستقل تو دهني خواهند خورد.
ايشان با تاكيد بر اينكه دشمنان نظام همچنان انقلاب اسلامي امام راحل عظيم الشان ملت مقاوم ايران و جوانان اين ملت را نشناخته اند افزودند : دانشجويان امروز از لحاظ علمي و معنوي جزو برترين دانشجويان هستند و همواره هوشيارانه در صحنه حضور دارند و در قضاياي اخير هم بارها امتحان خوبي داده اند.
رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به خشم و ناراحتي قشرهاي مختلف مردم در پي اهانت به امام راحل (ره ) اين واكنش ها و اعلام برائت ها را به حق و مناسب دانستند و تاكيد كردند : همه بايد آرامش خود را حفظ كنند و بدانند كساني كه در مقابل ملت قرار گرفته اند بي ريشه هستند و در برابر عظمت ملت ايران و انقلاب اسلامي توانايي ماندن نخواهند داشت .
حضرت آيت الله خامنه اي با تاكيد بر اينكه اگر لازم باشد مسئولان و حافظان قانون به وظيفه خود عمل خواهند كرد افزودند : البته دانشجويان موظفند افرادي را كه منشا فساد هستند شناسايي و به ديگران معرفي كنند اما همه كارها بايد با آرامش انجام شود.
ايشان حفظ آرامش و امنيت را مهمترين وظيفه برشمردند و خاطرنشان كردند : دشمناني كه به دنبال ايجاد ناامني و اغتشاش هستند با مردم طرف هستند و البته دستگاههاي قانوني هم وظايفي دارند كه بايد به وظايف خود عمل كنند.
رهبر انقلاب اسلامي تاكيد كردند : دشمنان ملت ايران و نظام اسلامي همچون كف روي آب هستند كه از بين خواهند رفت و آن چيزي كه باقي مي ماند اصل نظام اسلامي است .
حضرت آيت الله خامنه اي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به سه مناسبت مهم روز مباهله ماه محرم و سالروز وحدت حوزه و دانشگاه پيام اصلي اين سه مناسبت را ابلاغ حقيقت و روشنگري مردم بيان كردند و افزودند : پيامبر اسلام (ص ) در روز مباهله به منظور روشنگري مردم و شاخص سازي براي حق و باطل عزيزترين انسانها را به صحنه آورد و در روز عاشورا نيز امام حسين (ع ) براي بيان حقيقت و روشنگري در طول تاريخ عزيزترين عزيزان خود را به وسط ميدان آورد و با گفتار و عمل و با پرداخت هزينه اي سنگين به ابلاغ حقيقت پرداخت .
ايشان هدف اصلي وحدت حوزه و دانشگاه را نيز برقراري پيوند حقيقي و استفاده از ظرفيت هاي معنوي و مادي اين دو مجموعه اثرگذار دانستند و تاكيد كردند : در اين مناسبت نيز هدف اصلي تبليغ پيام الهي و ابلاغ حقيقت است .
رهبر انقلاب اسلامي پايه هاي اصلي تبليغ را بصيرت يقين و عمل برشمردند و خاطرنشان كردند : در تبليغ بايد بصيرت و ايمان قلبي متعهدانه و يقين به پيام وجود داشته باشد تا براساس آن عمل و حركت شكل گيرد و در واقع چنين تبليغي عمل صالح خواهد بود.
حضرت آيت الله خامنه اي با تاكيد بر اينكه لازمه و شرط اصلي تبليغ صحيح جريان سازي گفتمان سازي و شاخص سازي است افزودند : اين جريان سازي و شاخص سازي نيازمند برنامه ريزي دقيق و مستمر است و يكي از نيازهاي اصلي حوزه هاي علميه براي تبليغ لزوم وجود مركز برنامه ريزي و نيازسنجي به منظور تبليغ صحيح و جريان سازي است .
ايشان هدف از گفتمان سازي در تبليغ را ارتقاي انديشه و معرفت ديني در مردم دانستند و خاطرنشان كردند : رشد معرفت ديني مردم اگر همراه با تعهد باشد عمل را در جامعه بوجود خواهد آورد.
رهبر انقلاب اسلامي ماه محرم را بهترين فرصت براي تبليغ صحيح و شاخص سازي در جامعه بويژه در دوران فتنه برشمردند و افزودند : در دنيايي كه اساس كار دشمنان حقيقت بر فتنه سازي است اساس كار طرفداران حقيقت بايد بر بصيرت و راهنمايي باشد.
حضرت آيت الله خامنه اي در تبيين دو شرط اصلي تبليغ افزودند : تبليغ و بيان حقيقت اگر در مسير الهي و براي خدا و همراه با اخلاص باشد و در اين مسير هم از غير خدا يعني قدرتمندان و طواغيت هراسي به دل راه داده نشود قطعا نتيجه بخش و اثرگذار خواهد بود.
حضرت آيت الله خامنه اي در جمع بندي موضوع تبليغ صحيح و شرايط و لوازم آن تاكيد كردند : اقدام همراه با يقين و شجاعت و حساب و كتاب آن را به عهده خدا گذاشتن چارچوب اصلي تبليغ اسلامي است .
ايشان نكاتي را هم درخصوص تبليغ و عزاداري در ماه محرم بيان كردند و افزودند : بايد سعي شود همانگونه كه امام راحل (ره ) در سخني ژرف نگرانه فرمودند عزاداريها در محرم به شكل سنتي و همراه با روضه خواني و اشك براي مصائب امام حسين (ع ) و خاندان ايشان باشد.
رهبر انقلاب اسلامي روضه خواني و ذكر مصيبت را پيوند عاطفي با اوليا الهي و پشتوانه بسيار ارزشمند براي پيوند فكري و عملي با معارف ديني دانستند و افزودند : اين پيوند عاطفي در واقع همان مودتي است كه در قرآن كريم آمده و اگر اين مودت نباشد ولايت و اطاعت هم وجود نخواهد داشت و ممكن است همان بلايي كه بر سر امت اسلامي در دوران هاي اول بدليل كنار گذاشتن مودت آمد تكرار شود.
حضرت آيت الله خامنه اي تاكيد كردند : تشريح حوادث عاشورا و ذكر مصيبت لازم است و عده اي از موضع روشنفكري نگويند كه چه نيازي به ذكر مصيبت و گريه است .
ايشان در خصوص عزاداري سنتي خاطرنشان كردند : انجام عزاداري به شكل متعارف آن و حركت بصورت دستجات سينه زني و بلند كردن علم و ذكر مصيبت موجب بيشتر شدن ارتباطات عاطفي مردم خواهد شد اما بايد از برخي اشكال عزاداري همچون قمه زني كه بد و ناصحيح است و قبلا هم بر ترك آن تاكيد شده پرهيز شود.
رهبر انقلاب اسلامي در ادامه سخنان خود و در تشريح اهميت تبليغ و روشنگري حقيقت در زمان فتنه به دوران پيامبر(ص ) و حضرت علي (ع ) اشاره كردند و افزودند : در زمان پيامبر(ص ) بيشترين مسائل در خصوص روشنگري مربوط به منافقين بود و در زمان حضرت علي (ع ) هم اصلي ترين چالش مواجهه با افراد مدعي اسلام بود كه به دليل هواهاي نفساني در مسير اشتباه حركت مي كردند.
حضرت آيت الله خامنه اي چنين شرايطي را دشوار و پيچيده خواندند و خاطرنشان كردند : در چنين شرايطي مسائل براي مردم مشتبه مي شود و خواص گرفتار شك و ترديد مي شوند و اين شك خواص پايه حركت صحيح جامعه اسلامي را همچون موريانه مي جود.
ايشان يكي از مشكلات كنوني جامعه بين المللي را در شرايط كنوني همين مسئله دانستند و افزودند : در سطح بين المللي دشمنان از همه ابزارها براي مشوه كردن اذهان مردم اعم از عوام و خواص استفاده مي كنند كه از جمله آنها ميتوان به شعارها و ادعاهاي قانونگرايي حمايت از حقوق بشر و طرفداري از مظلوم اشاره كرد.
رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به سخنان چند روز پيش رئيس جمهور آمريكا كه مدعي لزوم پاسخگويي دولتهاي قانون شكن شده بود خاطرنشان كردند : كدام دولت قانون شكن تر از دولت آمريكا است كه براساس يك دروغ عراق را اشغال و اين همه مصائب را بر ملت عراق وارد كرد.
حضرت آيت الله خامنه اي افزودند : دولت آمريكا براساس كدام قانون به اشغالگري خود در عراق ادامه مي دهد و براساس كدام قانون نيروهاي نظامي خود را در افغانستان افزايش مي دهد و هر روز تعدادي از مردم بيگناه اين كشور را به خاك و خون مي كشد.
ايشان با تاكيد بر اينكه دولت آمريكا مظهر بي قانوني در جهان است ولي در ظاهر به گونه اي ديگر عمل مي كند افزودند : معني فتنه همين است و براي مقابله با اين جريان گنداب فاسد كه تلاش دارد با ابزارهاي مختلف خود در افكار عمومي جهان رسوخ پيدا كند تنها راه روشنگري و بيان حقيقت است كه وظيفه سنگين بشمار مي رود.
رهبر انقلاب اسلامي ترويج اختلافات مذهبي را يكي ديگر از شيوه ها براي ايجاد ترديد و اختلاف در ميان مسلمانان دانستند و تاكيد كردند : تنها راه مقابله با اختلافات مذهبي بصيرت روشنگري تبليغ صحيح و در دام دشمن نيفتادن است .
در ابتداي اين ديدار آيت الله مقتدايي مدير حوزه علميه قم در سخناني تبيين معارف اهل بيت عليهم السلام و اسلام ناب و راه امام (ره ) را محورهاي اصلي فعاليتهاي حوزه هاي علميه و مبلغان دانست و گفت : به منظور هماهنگي و سياستگذاري كلان تبليغ و استفاده از همه ظرفيت ها و پاسخگويي به نيازهاي روز يك شوراي مركزي تبليغ طراحي و راه اندازي شده است