شناسه : 143533111

تا پایان سال تولید شیر در ابرکوه روزانه به 75 تن می رسد


مهدی غیب الهی روز چهارشنبه دلیل افزایش تولید شیر را افزایش این فراورده غذایی در یک ماه گذشته و فراهم بودن زیرساخت‌های لازم برای دامداری عنوان کرد.

 

 

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ابرکوه و به نقل از پایگاه خبری 15 دی ,  مهدی غیب الهی روز چهارشنبه دلیل افزایش تولید شیر را افزایش این فراورده غذایی در یک ماه گذشته و فراهم بودن زیرساخت‌های لازم برای دامداری عنوان کرد.
وی تعداد گاوهای شیری شهرستان را هشت هزار و 500 رأس ذکر کرد و یادآور شد: بخش عمده شیر تولیدی برای فرآوری در سه کارخانه و از سوی 11 ایستگاه ثابت جمع‌آوری می‌شود.
وی بابیان اینکه بخشی از شیر تولیدی به‌صورت سنتی تبدیل به فراورده‌های لبنی از جمله ماست و پنیر می‌شود ، ادامه داد: بخشی از آن برای فراوری به استان‌های یزد، اصفهان و فارس تحویل می‌شود.
غیب الهی بابیان اینکه ظرفیت‌ها و زیرساخت‌ها برای پرورش گاو شیری در ابرکوه فراهم است، یادآور شد: هم‌اکنون شیر تولیدی منطقه مربوط به 600 واحد صنعتی ، نیمه‌صنعتی و سنتی است.
به گفته مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه ، 6 مجتمع پرورش گاو شیری با 92 واحد دامداری و سه هزار و 600 رأس دام در این شهرستان فعال است.
غیب الهی ادامه داد: حدود 2 هزار کشاورز علاوه بر فعالیت در این بخش در پرورش گاو شیری فعالیت دارند که بخش عمده علوفه موردنیاز دام‌ها نیز در مزارع و باغ‌های منطقه تأمین می‌شود.
وی بابیان اینکه ،ابرکوه علاوه بر اینکه یکی مناطق عمده تولید محصول کشاورزی استان است، یادآور شد : این شهرستان رتبه دوم تولید محصول دامی استان را در اختیار دارد و سالانه 110 هزار تن فراورده دامی در این منطقه تولید و روانه بازار مصرف می‌شود.
مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه خاطرنشان کرد: این میزان تولید حاصل پرورش سه میلیون و 300 هزار قطعه جوجه یک‌ روزه در 75 واحد مرغداری ، 150 هزار رأس گوسفند و بز، هشت هزار و 500 رأس گاو شیری ، چهار هزار و 200 کلنی زنبورعسل و 50 نفر شتر است.
این مسئول تأکید کرد: تحقق ایجاد اشتغال و تولید محصول با کیفیت دامی ازجمله اولویت‌های مدیریت جهاد کشاورزی ابرکوه است.