شناسه : 153474872

برپایی چشن نوروزگاه ویژه ایام نوروز


فرماندار ابرکوه با اشاره به اینکه جشن نوروزگاه ویژه ایام نوروز برنامه ریزی شده است گفت: این ویژه برنامه با هدف حفظ و معرفی آداب و رسوم عید نوروزو احیای فرهنگ بومی شهرستان برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ابرکوه ؛ به مناسبت گرامیداشت روز ابرکوه با حضور محسن حرازی زاده مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان یزد ، علی اصغر صمدیانی معاونت میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان یزد ، محمد کاظمی نسب فرماندار ، علی اکبر اسحاقی معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی فرماندار ، عباس مهری بخشدار مرکزی ،سید علیرضا رسولی شهردار و جمعی از مدیران و مسئولین  از پایگاه های هلال احمر و نوروزگاه های سرو و خانه تاریخی آقازاده بازدید کردند و همچنین سفره خانه سنتی بی بی شیرین در قلعه تیزک افتتاح شد .

فرماندار ابرکوه  با اشاره به  اینکه جشن  نوروزگاه ویژه ایام نوروز برنامه ریزی شده است گفت: این ویژه برنامه با هدف حفظ و معرفی آداب و رسوم عید نوروزو احیای فرهنگ بومی  شهرستان برگزار می شود.

محمد کاظمی نسب افزود: با توجه به استقبال مسافران و گردشگران در نوروز سال گذشته ، بر آن شدیم در نوروز سال جاری این ویژه برنامه به شکل گسترده تر برپا شود.

 وی تصریح کرد: اجرای موسیقی محلی و سنتی و همچنین هنرهای آیینی، نمایش و فروش محصولات صنایع دستی، برگزاری مسابقات سنتی از جمله این برنامه‌ها است.

وی همچنین به عرضه غذاهای محلی و سوغات این شهرستان در محل سرو کهن و خانه آقازاده اشاره کرد و افزود: شهرستان ابرکوه در این زمین دارای ظرفیت بالایی است که برگزاری این  برنامه ها در معرفی این ظرفیت ها کمک شایانی خواهد کرد.

در نهایت سفره خانه سنتی بی بی شیرین در قلعه تیزک افتتاح گردید که با طبخ غذاهای محلی آماده پذیرایی از مهمانان و گردشگران میباشد لازم به ذکر است که قبلا دو بوم گردی دیگر در این قلعه افتتاح شده است همچنین قلعه تیزک که قدمت آن به بیش از دو قرن میرسد یکی از آثار تاریخی ارزشمند این شهرستان است که 13 خانوار در آن زندگی میکنند و این قلعه در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

گفتنی است ابرکوه یکی از ۱۴ شهر نمونه  گردشگری ایران است که با داشتن بیش از ۴۰۰ اثر تاریخی و چندین اثر شاخص میزبان گردشگران و میهمانان نوروزی است همچنین خانه آقازاده ، سرو ۴۵۰۰ساله و گنبد عالی از جمله اماکن و آثار منحصر به فردی است که گردشگران را از سراسر دنیا به این شهر کهن میکشاند.