شناسه : 809243
آموزش راهنمایان بناهای تاریخی توسط پایگاه پژوهشی میراث فرهنگی ابرکوه

آموزش راهنمایان بناهای تاریخی توسط پایگاه پژوهشی میراث فرهنگی ابرکوه


مدیر پایگاه پژوهشی میراث فرهنگی شهر تاریخی ابرکوه :
آموزش راهنمایان بناهای تاریخی توسط پایگاه پژوهشی میراث فرهنگی ابرکوه

در آستانه فرا رسیدن سال نو و افزایش مسافرتهای نوروزی و در راستای فعالیتهای متعدد پایگاه میراث فرهنگی و گردشگری شهر تاریخی ابرکوه، این پایگاه جهت ارائه خدمات بیشتر و بهتر  به مسافران نوروزی، آموزش راهنمایان بناهای تاریخی را در دستور کار خود قرار داده است. این طرح قرار است با همکاری اداره میراث فرهنگی و آموزش و پرورش شهرستان انجام گیرد.

در این طرح، پایگاه پژوهشی میراث فرهنگی، اطلاعات کافی و تخصصی و آموزشهای لازم جهت معرفی بناهای تاریخی سطح شهرستان را در اختیار چند تن از دانش آموزان و بازنشسته های آموزش و پرورش که علاقه مند به مواریث فرهنگی هستند و گاها با پایگاه پژوهشی و میراث فرهنگی همکاری لازم را در زمینه های مختلف داشته اند، قرار میدهد و این علاقه مندان چگونگی و نحوه  ارائه مطالب را در مورد یک بنای تاریخی فرا گرفته و در طول مدت ایام نوروز و در برخی از بناهای تاریخی و مهم  شهرستان به ارائه خدمات به مسافرین نوروزی میپردازند.  

این طرح در نوروز ۸۸ و با هدف ارائه خدمات بهتر و شایسته تر و معرفی تخصصی و دقیقتر بناهای تاریخی ابرکوه به مسافران نوروزی که امسال قصد سفر به شهر تاریخی ابرکوه را دارند، انجام میگیرد.

شهرستان ابرکوه شهری است با قدمت چند هزار ساله و دارای آثار و بناهای تاریخی بسیار ارزشمند و قابل توجه، که از مهمترین آنها میتوان به مسجد جامع، گنبد عالی،بیوت قدیمی و … اشاره کرد و درخت سرو چهار هزار ساله آن نیز بعنوان سومین اثر طبیعی ثبت شده در فهرست آثار طبیعی ملی کشور، مشهور و زبانزد خاص و عام است. 

لازم به ذکر است که شهرستان ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی یزد واقع و دارای بیش از ۳۵۰  اثر تاریخی ارزشمند، که از این تعداد ۹۷ اثر آن در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.