شناسه : 156139584

استفاده از ظرفیت های ابرکوه برای مبارزه با مواد مخدر ضروری است


فرماندار ابرکوه گفت: برای مبارزه با اعتیاد در جامعه از ظرفیت های موجود به خصوص روحانیان، نخبگان، دانشگاهیان و آموزش و پرورش در راستای اجتماعی کردن مبارزه با مواد افیونی باید استفاده شود.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ابرکوه به نقل از ایرنا، محمد کاظمی نسب عصر یکشنبه در نشست شورای مبارزه با مواد مخدر شهرستان با اشاره به اینکه ریشه بیشتر ناهنجاری های اجتماعی در استعمال مواد مخدر نهفته است، افزود: مسئولان دستگاه‌های فرهنگی، خانواده ها، ائمه جماعات و مبلغان مذهبی در این ارتباط تلاش مضاعفی از خود نشان دهند.

وی با اشاره به پنجم تیر ماه روز جهانی مبارزه با سوء مصرف مواد مخدر و قاچاق به برخی از فعالیت های ستاد مبارزه با مواد مخدر ابرکوه اشاره کرد و گفت: نشست های شورا با دستور کارهای مشخص تشکیل و برای این مهم تصمیم های لازم اتخاد شود.

همچنین فرمانده منطقه انتظامی ابرکوه گفت: با توجه به اینکه مواد مخدر پدیده شومی است، اقداماتی برای پیشگیری در دستور کار است تا بتوانیم با این بلای خانمان سوز مبارزه جدی داشته باشیم و حتی یک نفر را نجات دهیم.

سرهنگ علیرضا صالحی به تشریح بخشی از فعالیت های منطقه انتظامی ابرکوه در مبارزه با مواد مخدر اشاره کرد و یادآور شد: از جلسه قبل تاکنون حدود ۶۰ کیلوگرم مواد مخدر در شهرستان کشف شده است.

وی ادامه داد: از این مقدار ۱۱۴ گرم مواد صنعتی و بقیه مواد مخدر سنتی است و ۳۳ نفر هم دستگیر شدند که از ۱۰ نفر معتاد ۲ نفر خانم بودند که برای ترک اعتیاد به استان اعزام شدند و ۲۸ فقره هم پرونده قضایی تشکیل شده است.

این مسئوال انتظامی یادآور شد: با اجرای ۶ طرح پاک سازی نقاط آلوده در شهرستان، افرادی که مواد مخدر صنعتی و سنتی را توزیع می‌کردند با هماهنگی دادستانی دستگیر و تحویل دادسرا و برخی روانه زندان شدند.

فرمانده منطقه انتظامی ابرکوه با اشاره به طرح کنترل محورهای شهرستان افزود: از سمت جاده مروست به ابرکوه و جرقوئیه و محور یزد به شیراز با انجام پنج طرح ۳۱۰ گرم مواد مخدر صنعتی و ۵۹ کیلوگرم مواد مخدر کشف شده است.

صالحی اضافه کرد: در طرح کنترل محورها نیز ۶ نفر و در نقاط شهری ۲۷ نفر دستگیر شدند و ۲ مورد هم آموزش همگانی در مساجد توسط کارشناسان برگزار شده است.

همچنین کارشناس دبیرخانه ستاد مبارزه با مواد مخدر استان یزد گفت: باید از ظرفیت کانون‌های مساجد و حلقه‌های صالحین در بسیج، مراکز ورزشی برای مبارزه و پیشگیری از مواد مخدر استفاده کرد.

محسن دادرس افزود: زیان یک معتاد در جامعه می‌تواند بسیاری از دستگاه‌ها را درگیر کند و باید برای مبارزه با مواد مخدر بیشتر تلاش و فعالیت کنیم.

وی تصریح کرد: در مساجد، مراکز ورزشی مربیانی که برای آموزش انتخاب می‌شود باید مسائل سنی و اخلاقیات سنین خاص را در نظر بگیرند.

وی خاطرنشان کرد: عملیات پیشگیری از کاشت خشخاش و شاهدانه بسیار حائز اهمیت است و در این خصوص مدیریت جهاد کشاورزی باید کشاورزان را توجیه کند.